09120611795

انیمیشن یا همان پویا نمایی همان هنر به حرکت در آوردن نقاشی ها و شخصیت های بی جان است. در دنیای امروز با ارتقای محیط کار و تجهیزات و سخت افزار ها، شرایط کاملا حرفه ای و پیشرفته ای در اختیار انیماتور ها قرار گرفته است تا تصاویر و کاراکتر های طراحی شده را به حرکت در بیاورند و گاهی این انیمیشن ها با تصاویر دنیای واقعی مو نمی زند و شما تصور می کنید که این تصویر در دنیای حقیقی فیلم برداری شده است و نقاشی نیست.

فیلم های انیمیشنی به طور گسترده همان کارتون هایی است که ما در کودکی و نوجوانی می دیدیم البته امروزه این صنعت در حوزه های دیگر نیز داخل شده و فقط چشم های کودکان را به سمت خود جذب نکرده است. فیلم های بلندی تولید می شود که خانواده ها با و یا حتی بدون کودکانشان به سینما می روند و از تماشای فیلم لذت می برند. زمینه دیگر استفاده از انیمیشن ها مباحث آموزشی است. بسیاری از مطالب آکادمیک و غیر آکادمیک و حرفه ای با استفاده از این صنعت آموزش داده می شوند. حتی با این روش آموزش ها موثر تر نیز واقع می شوند. زمینه بعدی فعالیت انیمیشن ها زمینه های تبلیغاتی است انیمیشن ها در تیزر های تبلبغاتی می توانند موثر واقع شوند و باعث افزایش فروش قرار بگیرند. پس به طور ساده می توان انیمیشن را پویانمایی به مفهوم ایجاد یک پروسه داستانی یا تبلیغاتی و یا سینمایی توسط گرافیک، با توجه به کاراکترها، داستان، صحنه پردازی و مهمتر از همه ایجاد تخیل است. در انیمیشن اهمیت زیادی برای ایجاد کاراکترها و جان بخشیدن به آنها قائل هستیم. در انیمیشن صحنه پردازی و روایت قصه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

برای درک بهتر تفاوت ساخت موشن گرافیک و انیمیشن بیشتر توضیح می دهیم : انیمیشن ها بیشتر توسط سینما سازان درخواست می شوند. بنابراین محل اکران آنها بیشتر در سینما و تلویزیون است. همچنین ساختار انیمیشن بر پایه روایت یک قصه، معرفی کاراکترها و در نهایت انتقال پیام داستان است که در اکثر مواقع تصمیم گیری در خصوص نتیجه داستان به بیننده واگذار می شود. اما در موشن گرافیک سعی می شود با ارائه آمار و توضیحات (بدون معرفی کاراکترها و فضاسازی خاص)، ساختاری هدفمند برای رساندن مخاطب به یک نتیجه خاص ایجاد گردد.

با وجود گسترش اطلاعات در زمینه های مختلف ازجمله هنر، بسیاری از افراد هرچند بصورت ناآگاهانه تفاوت چندانی بین دو هنر تجسمی انیمیشن و موشن گرافی قائل نمی شوند. اما برخلاف باورعموم، انیمیشن و موشن­گرافیک در زمینه­‌ها و سرفصل‌های­ گوناگون با یکدیگر تفاوت‌های عمده‌­ای دارند که دانستن تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک به کسانی که در­عرصه های ­مرتبط­ شغلی مانند تبلیغات فعالیت دارند، می تواند کمک شایانی بکند. پس در ادامه به مهمترین تفاوت بین موشن گرافیک و انیمیشن می پردازیم.

 

شاخص ترین تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

 

1.      تفاوتهای فنی و ساختاری

موشن ­گرافیک پیچیدگی­های انیمیشن را ندارد. بیشتر با مفاهیم انتزاعی، رنگها، حجمها و اشکال هندسی قابل تفکیک است. دو عامل تاثیرگذاردر آن صداگذاری و حرکت المان‌ها است.

اما درمورد انیمیشن قضیه به مراتب پیچیده‌­تر است. در آن شخصیت پردازی، قصه، صحنه پردازی و… نقش اساسی را ایفا می کنند.

در موشن گرافیک الزامی برای شخصیت سازی و جانبخشی وجود ندارد اما در انیمیشن کاراکترها نقش تعیین کننده ای ایفا می کنند.

فیلم‌های انیمیشنی بیشتر حاصل تخیلات و اید­ه­ پردازی­‌های کارگردان هستند ولی موشن­‌ گرافیک‌ها بیشتر در مورد یک فرایند یا توضیح یک عملکرد علمی،اقتصادی، تجاری و… مورد استفاده قرار می گیرند.

معمولا در موشن ­گرافیک‌ها یک راوی و نفر سوم نقش مهمی دارد اما در انیمیشن داستان توسط روابط و اتفاقات بین شخصیتها پیش برده می شود.

انیمیشن­‌های سینمایی مدت نمایش طولانی دارند درحالیکه موشن گرافیک در مدت زمان چند ثانیه و یا نهایتا چند دقیقه ای تهیه می شود.

همچنین انیمیشن­‌ها قابلیت ادامه دار بودن و سریالی شدن دارند در حالیکه موشن­ گرافیک‌ها چنین شاخص‌ه­ایی ندارند.

2.     اختلاف در هدف و محتوا

انیمیشن­‌ها عمدتا قالب سینمایی دارند و مهم­ترین هدفشان سرگرمی است و پیامشان را بصورت غیرمستقیم و با المان­‌های سینمایی و داستانی به مخاطب می رسانند. در حالی که موشن ­گرافیک‌ها اصلی ترین هدفشان فضای اینترنت، تلویزیون و سالن های همایش و کنفرانس هستند و مفاهیم و پیام‌های خود را به شکلی واضح و صریح و قابل درک (بعضاً حتی با ارائه آمار و ارقام) به مخاطب می­‌رسانند.

موشن ­گرافیک‌ها حتی در خدمت صنعت فیلم‌سازی نیز قرار می گیرند و تبلیغ، تیزرسازی و ساخت موشن گرافی برای تیتراژ را عهده دار می شوند.

در بخش تجاری و تبلیغ یک کالا یا برند، موشن گرافیک ها می توانند بخاطر مقرون به­ صرفه­ تر بودن نسبت به بسیاری از روش‌های تبلیغاتی و همچنین شیوه انتقال پیام موثرتر، مورد استفاده قرار بگیرند و در طول مدت دو تا پنج دقیقه نمایش خود همان بازدهی را داشته باشند که یک جلسه سخنرانی و یا کنفرانس چند ساعته دارد.

3.     تفاوت در مخاطبین

انیمیشن­‌ها بعلت کشش داستانی و داشتن کاراکتر، طیف گسترده‌­تری از­ جامعه را بعنوان مخاطب دربرمی گیرند ولی موشن گرافیک­ ها بعلت داشتن موضوع و ایده‌های مشخص، برای افراد محدودتری جذاب هستند.

هرچند موشن گرافیک ها اکثرا برای مخاطب عام تولید شده اند ولی مخاطبین کمتری نسبت به انیمیشن دارند.

انیمیشن­‌ها بخاطر پیچش‌­های داستانی و معنایی که دارند می توانند مخاطب خاص نیز داشته باشند. همچنین بطور عادی، انیمیشن ها بعلت داشتن خصیصه سرگرم کنندگی در جذب مخاطب با رد‌ه‌­های سنی مختلف از موشن­ گرافیک ها پیشی می­گیرند.

ولی موشن­ گرافیک ها بعلت اطلاعات محور بودن و آمارمحور بودن برای مخاطب خردسال چندان جذابیتی ندارند.

4.     هزینه تولید

هزینه تولید آنها به شدت متفاوت اند. معمولا برای ساخت یک فیلم یا سریال کارتونی میلیون ها تومان هزینه می شود. و ماه ها زمان نیاز دارد. تا زمانی کوتاه دقیقا مطابق با سلیقه کارفرما تولید شود.

ولی کار کردن با تصاویر دو بعدی خیلی نیاز به دقت ندارند. چون با دیدن یک نفر که در حال تکان دادن دست خود است مفهوم را خیلی راحت متوجه می شوید.

پس طراحی آن شخصیت خاص عملا بیهوده است. بنابراین ساختن تصاویر کارتونی آماده خیلی ارزان تر از ساختن شخصیت های سه بعدی حرفه ای است.

5.     در خواست کنندگان متفاوت

انیمیشن بیشتر توسط طراحان و کارگردان های سینما درخواست می شود. به همین دلیل محل اکران اکثر آنها در سینما و تلویزیون می باشد. اما در خواست کنندگان موشن گرافیک گسترده تر هستند و مکان نمایش آنها نیز گسترده تر (فضای مجازی، همایش ها و نمایشگاه ها و…) می باشد.