با ورود اینترنت، روش‌ های بازاریابی در دنیای امروز به مفهومی بسیار گسترده تبدیل شده است. استفاده از انواع مختلف روش‌‌های بازاریابی می‌تواند برند شما را بسیار قوی‌تر سازد و نرخ تبدیل بسیار بیشتری ایجاد کند. مسلما استفاده از همه ی تکینک های بازاریابی به طور همزمان ملزم و ضروری نیست. در ابتدا می بایست هدف خود را از بازاریابی مشخص کنید و با علم به روش های مختلف بازاریابی استراتژی انتخاب بهترین روش بازاریابی را می توانید مشخص کنید. استراتژی بازاریابی یک سری اقداماتی است که برای درگیر کردن مشتریان انجام می‌شود و در نهایت آنها را به خرید هدایت می‌کند. هریک از استراتژی‌های بازاریابی برای رسیدن به اهداف متفاوتی طراحی شده‌اند. در ادامه به معرفی انواع مختلف روش های نوین بازاریابی می پردازیم. زمانیکه به تمام گزینه‌های بازاریابی آشنا باشید، می‌توانید بهترین استراتژی‌ بازاریابی که برای کسب و کار شما مناسب‌تر است را انتخاب کنید.

یکی از به روز ترین روش های بازاریابی، بازاریابی دیجیتال مارکتینگ می باشد. دیجیتال مارکتینگ (digital marketing) به استفاده از رسانه‏ های جدید در دنیای تجارت اطلاق میشود که این بازاریابی دیجیتال بسیار به اینترنت وابسته می باشد و نام دیجیتال مارکتینگ را به خود گرفته است. در واقع می توان گفت به تمام فعالیت هایی که به منظور تبلیغ محصول، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتری در بستر اینترنت صورت می گیرد دیجیتال مارکتینگ گفته می شود.

اگر بخواهیم دیجیتال مارکتینگ را با بازاریابی سنتی مقایسه کنیم، در واقع برخلاف بازاریابی سنتی، در دیجیتال مارکتینگ مشتریان بیشترین اهمیت را دارند به همین منظور شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلف مانند وب سایت، ایمیل، موبایل، شبکه های اجتماعی سعی در تحلیل رفتار مشتری می کنند تا تبلیغات خود را در زمان مناسب و بر روی طیف وسیعی از کاربران منتشر نمایند تا در نتیجه بتوانند بهترین بازخورد را دریافت نمایند.

استفاده بهینه از تمام این ابزارها در دنیای دیجیتال، می تواند سینرژی مناسبی را جهت گسترش یک کسب و کار در اینترنت ایجاد نماید. به عبارت دیگر، دیجیتال مارکتینگ به استفاده مناسب از ابزارهای دیجیتالی جهت ایجاد معماری و ساختار حرفه ای در بستر اینترنت و گسترش آنها از طریق هدف گذاری و تعیین استراتژی مناسب در این زمینه اطلاق می شود. برخی از مواردی که به بازاریابی اینترنتی مرتبط هستند عبارتند از :

۱. بازاریابی B2C

بازاریابی B2C به استراتژی بازاریابی اشاره دارد که برای کسب و کاری طراحی شده است که محصولات یا خدمات خود را به طور مستقیم به مصرف کنندگان عرضه می‌کند. این مدل بازاریابی می‌تواند به صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های فیزیکی و یا هر دو کار کند.

نوع مشتریان باید شناخته شود، در کجا زندگی می‌کنند، چقدر درآمد دارند، ترجیح به خرید از شبکه‌های اجتماعی دارند یا بازایابی ایمیلی. امروزه خرده فروشی‌های آنلاین مانند آمازون و دیجی‌کالا بخش مهمی از بازار مصرف‌کننده را در اختیار دارند.

۲. بازاریابی B2B (صنعتی)

برخلاف بازاریابی B2C، بازاریابی B2B زمانی اتفاق می‌افتد که یک سازمان محصولات یا خدمات خود را به یک کسب و کار یا سازمان دیگری ارائه می‌کند. بازاریابی B2B نیازمند یک رویکرد متفاوت است زیرا تعداد و نوع مشتریان و میزان خرید کاملا متفاوت است.

در عین حال به دلیل اینکه محصولات در نهایت به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد باید نیازهای او نیز درنظر گرفته شود. بازاریابی B2B به دلیل اینکه با گروه یا سازمان تصمیم‌گیرنده در ارتباط است، روند مشکل‌ و طولانی‌تری دارد.

۳. بازاریابی مستقیم

هدف بازاریابی مستقیم ارتباط بی‌واسطه با مشتریان بالقوه و فعلی است. بازاریابی مستقیم یک استراتژی سودمند است، اما تنها برای برخی از نیچ مارکتینگ‌ها کاربرد دارد.

مسلم است که بسیاری از افراد دیگر دوست ندارد که به طور مدام هدف تبلیغات قرار بگیرند و پیام‌های تبلیغاتی دریافت کنند. از مهم‌ترین روش‌هایی که سبب رشد کسب و کار اینرتنتی می‌شود بازاریابی مستقیم است. از نمونه‌های بازاریابی مستقیم، ایمیل‌های دریافتی از سایت‌هایی است که در آنها ثبت نام کرده‌اید. ارسال بسته‌های پستی و کاتالوگ محصولات به مشتریانی که آدرس آنها را دارید نمونه دیگر بازاریابی مستقیم است.

بازاریابی مستقیم این امکان را می‌دهد که پیام‌های ارسالی در هر شکلی شخصی‌سازی شوند. همچنین با توجه به بازخوردهای گرفته شده بهترین روش برقراری ارتباط استفاده شود.

۴. بازاریابی حسی (تجربی)

اهمیت بازاریابی حسی به این دلیل است که حواس انسان بر تصمیم گیری خرید تاثیر می‌گذارد. بازاریابی حسی تاثیر محرک‌هایی که بر انتخاب تاثیر می‌گذارند را بررسی می کند.

از طریق حواس بینایی، چشایی، لامسه، شنوایی و بویایی می‌توان بسیاری از احساس‌ها مانند لذت و اعتماد را در مشتری ایجاد کرد. تبلیغات سنتی که تنها از طریق حواس بینایی و شنوایی ارتباط برقرار می‌کنند تاثیرگذاری گذشته را ندارند. به همین دلیل استفاده از راهکارهای نوین بازاریابی مانند بازاریابی حسی به میان آمده است. هدف بازاریابی حسی ایجاد درگیری حسی و برقراری ارتباط بلند‌مدت با مشتری است.

بازاریابی حسی به این سوال پاسخ می‌دهد: چه تجربه‌ای برای مشتری ایجاد می‌کنید و چگونه او را ترغیب به تجربه کردن می‌کنید. مدیریت تجربه مشتری وظیفه اصلی بازاریابی حسی است.

۵. بازاریابی دهان به دهان

مردم تجربیات خود از خرید محصولات را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. این روش از موثرترین روش‌ های بازاریابی است زیرا دیگران به آنچه توسط اطرافیانشان گفته می‌شود بیشتر از تبلیغات اطمینان دارند.

یک کسب و کار می‌تواند با ارائه تجربه خوب، مشتری را داوطلبانه به یک تبلیغ کننده محصول و خدمات خود تبدیل کند. کیفیت در این مدل ملاک است تا محصول خود، تبلیغ کننده خود باشد.

تبلیغات دهان به دهان بیش از هر زمان دیگری آسان‌تر شده است زیرا دیگر به افرادی که با یکدیگر گفتگوی رو در رو داشته باشند نیازی نیست. پیشنهاد محصولات و خدمات موردعلاقه در شبکه های اجتماعی یا در یک پست وبلاگ نوعی تبلیغات دهان به دهان به حساب می‌آیند.

۶. بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی به معنای گسترش پیامی مشخص تا بالاترین حد ممکن است. برای موفقیت این روش باید دلیل خوبی به افراد داد تا تشویق شوند تبلیغ یا محتوای مورد نظر را به دیگران ارسال کنند.

بازاریابی ویروسی قطعا یک مزیت در عصر بازاریابی اینترنتی است. ابزارهای بازاریابی ویروسی مانند شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو، ایمیل، خبرنامه و کتاب‌های الکترونیکی بسیار وسیع هستند.

بازاریابی ویروسی می‌تواند هزینه‌های تبلیغات را تا چندین برابر کاهش دهد. ارائه هدیه یا محصولی رایگان و ارزشمند همان چیزی است که موفقیت بازاریابی ویروسی را تضمین می‌کند و بعد از آن می‌توانید کار را به مشتریان خود بسپارید.

۷. بازاریابی محتوا

محتوا می‌تواند به هر شکلی از مقاله، عکس، اینفوگرافی، صوت و ویدیو باشد، اما اطمینان حاصل کنید که به مخاطبان شما مربوط می‌شود و آنها را جذب می کند.

استراتژی بازاریابی محتوا هر نوع محتوایی است که به صورت آنلاین در وبلاگ، صفحات فرود یا رسانه اجتماعی منتشر شود.
بازاریابی محتوا روشی بسیار موثر است زیرا ترافیک ارگانیک را از موتورهای جستجو به سمت شما هدایت می‌کند و بازدیدکنندگان را به مشتریان وفادار تبدیل می‌کند. ایجاد تقویم محتوا برای برنامه‌ریزی بهتر و جذب ایده های جدید در اینجا کاربرد دارد.

۸. بازاریابی شبکه های اجتماعی

برخی از کارشناسان رسانه‌های اجتماعی را “وبلاگ جدید” می‌دانند. افراد محتوای خوبی را به رسانه‌های اجتماعی ارسال کرده و ترافیک را برای محصولات و صفحات فرود خود جذب می‌کنند.

فعالیت در شبکه های اجتماعی روش خوبی برای آگاهی از برند و ارتباط با مخاطبان هست. اگر وب‌سایت دارید تمرکز اصلی بر وب‌سایت باشد و شبکه‌های اجتماعی را موازی با سایت پیش ببرید.

۹. بازاریابی درونگرا (بازاریابی جاذبه‌ای / ربایشی)

بازاریابی درونگرا به عنوان روشی در نظر گرفته می‌شود که می توانید بدون صرف هزینه زیاد ارتباط خوبی با مشتریان خود برقرار کنید.

بازاریابی درونگرا به هر فعالیت بازاریابی اشاره می‌کند که باعث جذب مشتریان بیشتر همانند یک آهنربا می‌شود. از روش های بازایابی درونگرا کار با لیست ایمیل مشتریان، تولید محتواهای مفید و رایگان، حضور فعال در شبکه های اجتماعی و کسب اجازه بازاریابی است.

تمرکز بازاریابی درونگرا بر محتوای ارزشمند است تا دیگران از طریق وبلاگ، شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجو شما را پیدا کنند. وقتی علاقمندان ببینند اطلاعات مفید و ارزشمندی که به دنبالش بوده‌اند را در اختیارشان قرار داده‌اید احساس وفاداری بیشتری می‌کنند. در اینجا یک بازی برد برد داریم، شما مشتری و دغدغه‌های او‌ را در الویت قرار داده‌اید و او هم شما را در الویت انتخاب خود قرار می‌دهد.

۱۰. بازاریابی برونگرا

بازاریابی برونگرا قدیمی ترین نوع بازاریابی است. این شیوه برای قرنها به شیوه های مختلف انجام شده و در طول سالها پیچیده‌تر گردیده است. در حالی که بازاریابی درونگرا مزایای بسیاری دارد، شرکت‌ها هنوز هم از بازاریابی برونگرا برای موفقیت‌های بزرگ استفاده می‌کنند.

 نسبت به دیگر روش‌های بازاریابی این روش سرمایه بیشتری نیاز دارد و تاثیرگذاری گذشته را نیز ندارد. اما در صورت هدفمند بودن می‌توانید بازدهی قابل توجهی، در مقابل هزینه‌ انجام شده داشته باشد. تبلیغات به ازای کلیک، تبلیغات در گوگل، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، بیلبوردها و تبلیغات چاپی از انواع آن هستند.

قبل از اینکه به هرگونه تبلیغاتی بپردازید، اهداف مشخص و قابل اندازه گیری برای هر عملکرد خود تعیین کنید. در بازاریابی برونگرا برخلاف بازاریابی درونگرا شما باید به سمت مشتری بروید و ارتباط را شروع کنید.

۱۱. بازاریابی رابطه مند (رابطه‌محور)

وجود بازاریابی رابطه‌مند به دلیل اهمیتی است که امروزه برای اصل رضایت مشتری قائل شده‌ایم. حفظ مشتریان موجود بسیار راحت‌تر و کم‌ هزینه‌تر از جذب مشتریان جدید است.

بازاریابی رابطه‌مند بر ارائه خدمات بهتر و جلب اعتماد بیشتر مشتری تمرکز دارد. از آنجا که در این نوع بازاریابی تاکید بر حفظ ارتباط مطلوب و ادامه‌دار با مشتری است، برای نتایج بهتر می‌تواند با انواع دیگر بازاریابی ترکیب شود.

۱۲. بازاریابی چریکی

هدف این نوع بازاریابی بر صرف هزینه و منابع کمتر برای به دست آوردن سود بیشتر است. ویژگی‌ای که این مدل بازاریابی را متفاوت می‌سازد ایده و خلاقیتی است که در آن به کار می‌رود. هدف بازاریابی چریکی تنها فروش نیست و بر اثرگذاری ماندگار بر مشتریان تاکید دارد.

نیاز به بودجه کم باعث شده است که روش خوبی برای کسب و کارهای کوچک و نوپا باشد، چون برخلاف بازاریابی سنتی که نیاز به پول دارید در این نوع بازاریابی، خلاقیت و ایجاد غافلگیری حرف اول را می‌زند.

۱۳. بازاریابی اجتماعی

انتقادی که بر بازاریابی سنتی می‌شود این است که در بسیاری مواقع منفعت کوتاه‌مدت و بلند‌مدت مشتری با یکدیگر در تضاد است. در بازاریابی اجتماعی علاوه بر سود شرکت و منفعت مشتری، منفعت جامعه نیز در نظر گرفته می‌شود.

تکنیک‌های بازاریابی اجتماعی برای ترویج رفتاری مشخص و به نفع مشتریان استفاده می‌شود و مشتری یک شرکت‌کننده فعال در تغییر این رفتار اجتماعی است. هدف بازاریابی اجتماعی برقراری تعادل میان منفعت همزمان مشتری و جامعه و ترویج ارزش های اجتماعی در میان افراد است.

۱۴. بازاریابی عصبی

پایه بازاریابی عصبی این نظریه است که تصمیم‌های ما براساس احساسات گرفته می‌شوند نه عقل. این مدل بازاریابی، بیشتر از انواع دیگر علوم بهره گرفته است. درواقع دربرگیرنده مجموعه علومی مانند روانشناسی، عصب شناسی و مدیریت است.

بیشتر تصمیم های خرید در سطح ناخوداگاه ذهن صورت می گیرد نه در سطح خودآگاه. بازاریابی عصبی مشخص می‌کند که در زمان تصمیم گیری چه بخش‌هایی از مغز فعال می‌شود و فرایند تصمیم گیری به چه صورتی است. چرا آنچه که مشتریان می‌گویند با آنچه که در ذهن‌شان است متفاوت است.

تصمیم‌های هیجانی هر روز لزوم استفاده از تکنیک‌های بازاریابی عصبی را بیشتر می‌کند. به این شکل شناخت بسیار بهتری از مشتری حاصل می‌شود.

۱۵. بازاریابی سببی (علت محور)

مردم عاشق این هستند که بدانند خرید آنها به هدفی بزرگ که مورد علاقه آنها هم است کمک می‌کند. بنابراین همکاری با یک سازمان NGO استراتژی بازاریابی قابل رشدی است. بازاریابی سببی نیازمند راهکارهای مشارکتی است که هر دو طرف سود ببرند.

اگر می‌خواهید در زمینه بازاریابی سببی بهتر عمل کنید، نیازمند یک ارتباط واضح بین کسب و کار و علت آن دارید. بازاریابی سببی باعث افزایش ارزش برند می‌شود و تصویر ذهنی که مشتریان از برند دارند را بهبود می‌دهد.

۱۶. بازاریابی وابسته (مشارکت در فروش)

اگر می‌خواهید به سرعت مشتریان بیشتری جذب کنید، سیستم بازاریابی وابسته را راه اندازی کنید. افرادی که با شما کار می‌کنند با هر فروشی که انجام می‌دهند درصدی دریافت می‌کنند. در‌واقع شخص ثالثی با هر بازاریابی و فروش محصولات کمیسیونی مشخصی می‌گیرد.

هر فردی که دارای یک وب سایت، وبلاگ، لیست مشاغل، لیست ایمیل، شبکه‌های رسانه‌ای پربازدید باشد می‌تواند در فروش با هر کسب و کاری همکاری کند.

۱۷. بازاریابی رفتاری

مدیران کسب و کارها می‌توانند داده‌های ارزشمند بیشتری نسب به گذشته تولید کنند. بازاریابی رفتاری از این اطلاعات استفاده می‌کند تا پیام‌های بازاریابی را به مشتریان خاص ارائه کند.

با استفاده از کوکی ها، آدرس های IP، تاریخچه بازدید و هرگونه اطلاعات دیگر، بازاریابی رفتاری اجازه می‌دهد تا هر مشتری پیام درست را در زمان مناسب دریافت کند. در بازاریابی رفتاری با توجه به رفتار قبلی مخاطب آنچه راکه مدنظر اوست در اختیارش قرار می‌دهند.

18. بازاریابی با استفاده از شبکه‏ های اجتماعی(Social Network Marketing) در این روش که با استفاده از نرم افزارهای ارتباط جمعی نظیر فیسبوک، تلگرام، گوگل پلاس و … می باشد صورت میگیرد در این بازاریابی هدف شناساندن برند و خدمات خود به انسان ها و ارتباط و تعامل بیشتر با مخاطبان و بالفعل کردن مشتریان بالقوه و وفادار کردن این کاربران می باشد. این روش که به نوعی بازاریابی دهان به دهان است کاربران با به اشتراک گذاری کامنت ها این نوع تبلیغ را گسترش می دهند. همچنین از دیگر اهداف این روش لینک دهی و به اشتراک گذاری تصاویر و ویدئوهای خود و بالابردن ترافیک وب سایت می باشد.

19. بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو (Search Engine Marketing)

بازاریابی از طریق موتورهای جستجو به دو نوع سئو و به ازای هر کلیلک می باشد. که در سئو مربوط به طراحی مناسب سایت می باشد اما تبلیغات کلیکی مبلغی به موتورهای جستجو پرداخت می کنید و سایت شما در قسمت تبلیغات نمایش داده خواهد شد و به ازای هر کلیلکی که کاربر پس از جستجو در موتورهای جستجو بر روی تبلیغات شما کلیک میکند هزینه محاسبه میگردد. در نظر داشته باشید که بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM شامل دو بخش می شود: بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو (SEO) و تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو یا PPC که مخفف Pay Per Click است.

20. نمایش تبلیغات

نمایش تبلیغات نوع دیگری از تبلیغات است که برای کاربران راحت تر و قبل فهم تر و تاثیرگذاری بیشتری دارد. بنر نوعی از این تبلیغات می باشد که بدون هزینه نمی باشد. ویدئوهای تبلیغاتی که شرکت ها از محصولات و خدمات خود تهیه میکنند با بالا رفتن سرعت اینترنت جای خود را در تبلیغات بیشتر باز کرده اند.

21. بازاریابی ایمیلی Email Marketing

بازاریابی ایمیلی یکی از شایع ترین نوع بازاریابی می باشدکه با طراحی مناسب صفحه فرود سایت و ارسال منظم ایمیل به مشتریان می توانید مشتریان بالقوه بیشتری را به صورت وفادار نگه دارید و از اهداف آن میتوان به معرفی برند به مشتریان، اطلاع رسانی مشتریان از تازه ترین محصولات و خدمات، هنگامی که مشتریان وارد سایت شما می شوند و ایمیل شان را در اختیار شما قرار میدهند در واقع علاقه مندی خود را به سایت اعلام میدارند و حتی با ترک سایت با داشتن ایمیل می توانید آنها را به سایت خود برگردانید و حتی می توانید نتایج ایمیل های ارسالی را از مشتریان دریافت کرده و مطابق بازخورد مشتریان محصولات آینده خود را طراحی کنید.

نتیجه گیری

استراتژی‌های بازاریابی را که مناسب کسب و کار خود می‌بینید امتحان کنید تا دریابید که بهترین آنها برای مخاطبان شما چیست. به علاوه، می‌توانید روش های بازاریابی مختلف را ترکیب کنید تا کسب و کار خود را سریع‌تر و با تلاش کمتری به موفقیت برسانید.
یکی از مهم‌ترین کارها در بازاریابی، تجزیه و تحلیل اطلاعات است. هر چقدر بیشتر بازخورد بگیرید و داده‌های بیشتری جمع آوری کنید، پیام‌های بازاریابی هدفمندتری ارسال خواهید کرد.

تیم رسانیک با تجزیه و تحلیل اطلاعات، برترین روش بازاریابی کسب و کار شما را مشخص و بر اساس آن اقدام می نماید.