تولید محتوا این روزها در وب سایت ها و صفحات اینترنتی کاربرد فراوان دارد و یکی از اجزای اصلی سایت و فضای اینترنتی محسوب می شود.

انواع محتوا

محتوا به اطلاعاتی گفته می شود که در صفحات وبسایت، وبلاگ و یا شبکه های اجتماعی، به صورت الکترونیکی قابل مشاهده است. این محتوا می تواند شامل متن، عکس، ویدیو، فایل صوتی و انیمیشن قابل مشاهده باشد. معمولا یک وبسایت پس از طراحی و انتخاب یک محیط گرافیکی مناسب، باید به دنبال تولید محتوا مناسب در راستای اهداف وبسایت باشد. به جرئت می توان گفت که تولید محتوا از مهمترین بخش های یک وبسایت محسوب شده و به وسیله محتوا گذاری مناسب، رتبه بندی و درجه آن تعیین می شود. در نتیجه می توان گفت که تولید محتوا هنری است که انجام آن نیازمند تخصص، دقت و علاقه می باشد . در صورتی که قصد دارید هرگونه محتوایی (ویدیو، متن، عکس و ..) تولید کنید. سعی برآن داشته باشید که آن محتوا خاص و دارای اطلاعات باشد. اینگونه است که کاربر تنها بایک کلیک ساده، جذب سایت شما شده و از کاربران و مشتریان دائمی شما خواهد شد.

در تولید محتوا به چه چیزهایی توجه کنیم

انتخاب یک موضوع مناسب از مهمترین بخش های تولید محتوا محسوب می شود. در صورتی که موضوع و یا مطلبی مناسب در راستای فعالیت سایت انتخاب کنیم، مسلما در پیشبرد اهداف سایت به سمت بهبود و پیشرفت، تاثیرگذار خواهد بود. همیشه سعی بر آن داشته باشید که موضوع محتوای خود را بر اساس نزدیک ترین اهداف سایت تنظیم و انتخاب کنید. تولید محتوا باید به گونه ای صورت گیرد که کاربردر همان لحظه به آن جذب شده و درگیر جذابیت بالای مطالب شود. در کنار متن ها و مطالب نوشتاری، استفاده از تصاویر مرتبط و همچنین فضاهای گرافیکی جذاب، اهمیت بسیار زیادی در جذب مشتری خواهد داشت.

به تولید محتوا خود اهمیت دهید

طراحی وبسایت، طرح گرافیکی، فونت ها ورنگ ها بخش بسیار مهمی از تولید محتوا را تشکیل می دهند که موجب جذب مشتری می شود اما به وسیله محتوا است که مخاطب اقدام به خرید از شما خواهد کرد. تولید محتوا باید به گونه ای باشد که بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند. محتواگذاری یک روش مناسب برای جذب مشتری است. زمانی که به سایتی سر می زنید که فقط در آن عکس وجود دارد، مسلما جذب آن نخواهید شد. در صورتی که اگر همان صفحه به وسیله متنی مناسب کامل شده باشد، علاوه بر اینکه مشتریان بیشتری را به سوی خود جذب می کند،جایگاه شما را در بین سایر رقبایتان بالا خواهد برد.

شاید بسیاری از مدیران کسب و کارها گمان کنند؛ که روش های تبلیغات سنتی بسیار کم هزینه تر و آسان تر از بازاریابی به کمک تولید محتوا باشد. اما بازاریابی به روش تولید محتوا کاملا دوستانه و موثر عمل می کند. دلیل آن هم برقراری ارتباط تنگاتنگ مخاطب با آن است. زیرا تبلیغات سنتی عمدتا به اغراق و تعریف و تمجید از محصولات یا خدمات خود بسنده می کنند. اما کمک گرفتن از تولید محتوا در عین ایجاد حس نزدیکی با کاربر می تواند، به جذب آن ها کمک کند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در یک تحقیق انجام شده، نزدیک به ۹۰ درصد از شرکت‌های نوپا از بازاریابی با کمک تولید محتوا استفاده می‌ کنند؛ و این در حالی است که، ۷۰ درصد از همین  شرکت ‌های نوپا از نتایج بازخورد های دریافتی به لطف وجود همین مسئله، راضی هستند.

 هدف و مزایا استفاده از بازاریابی محتوا

بازاریابی با کمک تولید محتوا مزایای زیادی برای پیشنهاد به شرکت ‌های نوپا، اعم از هزینه تا اثر بخشی کاملا مستقیم دارد. به چند مورد از این مزایای مربوط به بازاریابی محتوا نگاهی می پردازیم

  • استفاده از تولید محتوا مقرون به صرفه تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید.

همانطور که میدانید بازاریابی محتوا یکی از مشهور ترین نوع بازاریابی در دنیای امروز است. با توجه به وضعیت بازاریابی در این حوزه و مطالعه اقتصادی انجام گرفته در چند سال اخیر، بازاریابان اغلب انتظار دارند که بازاریابی محتوا در هر جایی از ۱.۵ تا ۵ برابر فراتر از هزینه‌ای که واقعا دارد، باشد. اما حقیقتا استفاده از تولید محتوا در این زمینه هزینه های واقعی مربوط به آن را کاهش داده، و در نهایت برای صاحبان کسب و کارهای مختلف این امکان وجود دارد، که با صرف کمترین هزینه بیشترین سود را بدست آورند.

  • تولید محتوا رتبه برند شما را در بین سایرین افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از بازاریابی محتوا این است؛ که حضور آنلاین شما را بطور موثری در بین رقبا افزایش می دهد. هرچقدر که  تولید محتوای مربوطه قدرتمند تر و شناخته شده تر باشد، این موضوع به نام تجاری شما در هر زمینه ی کاری، کمک می کند تا سریعتر از آنچه که تصور می کنید، اعتبار بیشتری دریافت نمایید.

از طرف دیگر زمانی که شما محتوا را به کمک متخصصین فعال در این زمینه تولید کنید، بیشتر می‌توانید در شبکه های اجتماعی و بازار آنلاین  حضور موثر و فعال‌تری را داشته باشید. همچنین تولید محتوای با کیفیت به شما کمک می کند تا بجای تولید بیشمار محتوای نامناسب، تعداد مشخصی محتوا درست و مخاطب محور داشته باشید.

  • تولید محتوا به رشد کسب و کارتان کمک می کند.

در حدود ۶۶ درصد از شرکت‌ های نوپا بیان داشتند، که استفاده از تولید محتوا عامل اصلی رشد کسب‌ و کار آن‌ها بوده ‌است. و این در حالی است که در حدود ۳۴ درصد از شرکت ‌های نوپا، بازاریابی محتوا را محرک اصلی رشد خود دانسته اند. زیرا حدود ۷۰ درصد از مردم اظهار می کنند، که آن‌ها به اطلاعاتی که در وب سایت های مختلف پیدا کرده‌اند اعتماد می کنند.

در نتیجه به جرات می توان گفت که عمده رشد کسب و کار های مختلف در هر زمینه و در هرکجای مسیر بازاریابی خود که باشند، به بازاریابی محتوا وابسته اند. وجود این اعداد و ارقام ثابت می کند که بسیاری از مردم با اعتماد به محتوا ی شما به سمت محصولات و خدماتتان جذب می شوند. تولید محتوا کمک می کند تا با سرعت هرچه تمام تر به مشتریان بالقوه ای برسید که در جستجوی اطلاعات مورد نیازشان تنها با چند کلیک،  به دنیای شما وارد خواهند شد.

تولید محتوا قدرت و تخصص شما را تعیین می کند.

اصولا مردم می‌خواهند با شرکت ‌هایی کار کنند که می ‌دانند کار و تخصص آن ها در چه زمینه ای است. تولید و انتشار محتوای موضوعات مربوط به حوزه کاری تان، به کاربران برای پیدا کردن مطلب مورد نظرشان در زمینه های مختلف این امکان را می‌دهد؛ که بدانند شما در چه حوزه ای، چه فعالیت و چه میزان تجربه ای دارید. تولید محتوا در مجموعه رسانیک می تواند به عنوان یک مشاور باتجربه و دلسوز، به شما در این مسیر کمک نماید.