09120611795

ایجاد محتوای باکیفیت بالا برای موفقیت در بازاریابی محتوایی حیاتی است. روزانه بیش از چند میلیون پست وبلاگ، سایت و… منتشر‌ می‌شود، پس شما نیاز به یک محتوای خوب برای معرفی محصول یا خدمت خود به دیگران یا همان جامعه‌ هدف خود دارید. در اینجا می‌خواهیم به بررسی چیستی و کاربرد تولید محتوا بپردازیم.

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا یک هنر است. این موضوع بسیار فراتر از نوشتن یک مطلب است. نوشتن، ویرایش و ایجاد یک متن مناسب بخشی از این فرآیند است.

تولید محتوا یک راه عالی برای انتقال اطلاعات به افراد در مورد محصولات، خدمات و شرکت شما‌ است. همچنین تولید محتوا برای جذب مشتریان و حتی ایجاد یک جامعه مصرف‌کننده برای محصول یا خدمت شما یک راه عالی و فوق‌العاده است.

«محتوا» چیزی است که باید از طریق رسانه‌ای به‌عنوان سخنرانی، نوشتاری یا هر یک از روش‌های گوناگون بیان شود.

کارشناس تولید محتوا کیست؟

خالق محتوا یا کارشناس تولید محتوا کسی است که مسئول ایجاد و انتشار اطلاعات در هر رسانه‌ای و به‌ویژه در رسانه‌های دیجیتال است. او معمولا کاربر یا مخاطب خاصی را در زمینه‌های خاص هدف قرار‌ می‌دهد. خالق محتوا‌ می‌تواند در تولید هر یک از موارد زیر فعالیت داشته باشد:

  • پست‌های وبلاگ
  • خبرنامه‌های ایمیل
  • رسانه‌های اجتماعی
  • بازاریابی تصویری
  • کتاب‌ها
  • و…

همچنین‌ می‌تواند محتوای آفلاین مانند بروشور، بسته‌های ویژه مشتری و … را هم تولید کند، اما امروزه بیشتر از روش‌های تولید محتوای دیجیتال استفاده‌ می‌شود. حالا که درباره تولید محتواصحبت کردیم، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اصلا تولید محتوا چه ضرورتی دارد و چه تاثیری بر کسب‌وکار شما‌ می‌گذارد؟ در ادامه چند دلیل برای ضرورت تولید محتوا و کاربرد تولید محتوا آورده شده است.

چرا ما به تولید محتوا نیاز داریم؟

  • محتوا، هسته ی اصلی کار شماست.

طراحی وب‌سایت، تصاویر، فونت‌ها و رنگ‌ها بخش بزرگی از نام تجاری شما را تشکیل‌ می‌دهند. اما محتوا باعث‌ می‌شود افراد نسبت به خرید از شما اقدام کنند.

بازاریابی تصویری به‌عنوان اولین تصور و بازاریابی محتوایی به‌عنوان تصور ماندگار که تاثیری طولانی دارد، عمل‌ می‌کنند. این‌که بتوانید داستان برند خود را به شیوه‌ای مناسب بیان کنید، باعث ایجاد وفاداری افراد نسبت به برند شما‌ می‌شود. شما برای گفتن داستان برند خود نیاز به استفاده از کلمات و درنتیجه تولید یک محتوای مناسب دارید!

در ضمن، تصاویر پیام را کامل نمی‌رسانند، بنابراین کلمات مهم هستند و باید این دو باهم ترکیب شوند تا نتیجه بهتری به دست آید. ترکیب این دو‌ می‌تواند شروع یک استراتژی بازاریابی آنلاین باشد.

  • محتوای شما با مخاطب هدف ارتباط برقرار خواهد کرد.

تبلیغات کسب وکار شما به‌عنوان ارائه‌دهنده و معرف نام تجاری شما عمل‌ می‌کند و برای انجام این کار به یک موردنیاز دارد- به افراد موردنظری که درباره آنچه که انجام‌ می‌دهید توضیح دهند تا مخاطب با شما ارتباط برقرار کند. موارد بسیاری وجود دارد که به انجام این کار کمک‌ می‌کند، اما محتوا در هر جنبه‌ای‌‌ از این فرآیند دخیل است.

بیایید نگاهی به بعضی از راه‌هایی بیندازیم که می‌تواند به ایجاد ارتباط با مخاطبین شما کمک کند:

هر پست وبلاگ‌ می‌تواند یک داستان شخصی داشته باشد، بنابراین درحالی‌که شما افراد را آموزش‌ می‌دهید، شما با آن‌ها ارتباط برقرار‌ می‌کنید.

محتوا به شما امکان‌ می‌دهد از صدای خودتان برای به اشتراک گذاشتن آنچه در مورد مارک شما خاص است و اینکه چه چیزی شما را متفاوت‌ می‌کند، استفاده کنید.

این مورد به‌کل ماموریت، ارزش‌ها و این سوال که چرا شما این کار را انجام‌ می‌دهید، پاسخ‌ می‌دهد.

  • محتوا، یک روش مطمئن برای افزایش بازدید سایت یا صفحه شما است.

وقتی محتوایی تولید می کنید که فقط دارای یک سری تصاویر است، احتمالا اطلاعات زیادی دستگیرتان نخواهد شد و برایتان جذاب نیست.

اگر می‌خواهید بر روی مخاطب خود تاثیر بگذارید، موارد دیگری هم هست که باید روی آن تاثیر بگذارید و آن چیزی نیست جز : تولید محتوای کامل و جامع

یک راه خیلی خوب برای این کار ایجاد محتوای ترکیبی است. پس باید به‌ کلمات کلیدی، سرفصل‌ها و … دقت داشته باشید.

مثلا اگر می‌خواهید به بهترین نحو ممکن خودتان را در پست اینستاگرام معرفی کنید،‌ می‌توانید از ترکیب تصاویر و کلمات ، محتوای تأثیرگذاری ایجاد کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بهترین کلمات را استفاده کرده‌اید. عکس‌هایی برای افزایش نام تجاری خودتان و محتوای بهینه‌سازی شده به کار برده‌اید و به افرادی که از تبیلغ کسب و کار شما دیدن‌ می‌کنند، اطلاعاتی‌ می‌دهید که‌ می‌دانند چه چیزی را ارائه‌ می‌دهید و چه کمکی‌ می‌توانید به آن‌ها بکنید.

برای اینکه محتوای خوبی بتوانید تولید کنید می بایست به این نکات توجه کنید:

تولید محتوای خود را با یک ایده شروع کنید.

هر تولید محتوایی از یک ایده شروع‌ می‌شود. این‌که ما نیاز داریم به محصول یا خدمتی خاص تبدیل شویم، باید با یک کلمه کلیدی، یک پیشینه یا یک موضوع شروع شود. پس ما باید ایده‌ای‌‌ برای شروع داشته باشیم.

تحقیقات لازم برای تولید محتوا را انجام دهید.

احتمالا صنعت خود را مانند کف دستتان می‌شناسید. اما این بدان معنا نیست که شما همه‌ حقایق مبتنی بر آمارها را‌ می‌دانید و تمام قطعات پازل در حال حاضر در مغز شما کامل است. مهم نیست چقدر در موضوع خودآگاهی دارید، قبل از شروع به نوشتن، باید تحقیقاتی انجام دهید.

این بخش بیشترین وقت را از شما‌ می‌گیرد، بنابراین مهم است که جستجو را از وب‌سایت‌های معروف و شناخته‌شده و بعضی از مجلات و صفحات معتبر شروع کنید. (اگر دقت نکنید ممکن است اطلاعات جعلی با تحقیقات شما ترکیب شود). آمار مربوط به موضوع خود را پیدا کنید و منابع خود را در مواردی که نیاز به استفاده از آن‌ها دارید، ذخیره کنید.

جهت محتوای خود را تعیین کنید.

آیا این یک پست وبلاگ آموزنده است؟ آیا طولانی است یا کوتاه؟ آیا‌ می‌تواند طنزآمیز باشد؟ آیا‌ می‌خواهید به‌جای آن یک اینفوگرافیک یا یک ویدیو تولید کنید؟

مطمئن شوید که قبل از شروع نوشتن، آهنگ و جهت مقاله خود را در ذهن داشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است محتوای شما در جهات مختلف پیش برود و شما در پایان یک محتوای منسجم و یکپارچه نداشته باشید

عنوان خود را با دقت انتخاب کنید.

به‌طور متوسط، ۸۰ درصد از افراد عنوان محتوای شما را‌ می‌خوانند، و تنها ۲۰ درصد دیگر مقاله شما را‌ می‌خوانند. معنای آن این است که شما باید یک عنوان استثنایی در نظر بگیرید تا افراد ترغیب شوند که متن را هم بخوانند یا با دیگران به اشتراک بگذارند. بعضی از کپی رایترها حتی۲۰ تا ۳۰ عنوان مختلف را برای یک مقاله بررسی‌ می‌کنند و سپس بهترین آن‌ها را انتخاب‌ می‌کنند.

نوشتن مقدمه

از مقدمه‌‌‌ برای گفتن داستان خود استفاده کنید. خوانندگان خود را درگیر کنید و از آن‌ها بخواهید که خواندن بقیه مطلب را ادامه دهند. درنهایت در بخش نتیجه‌گیری به‌طور شفاف صحبت کنید تا مخاطبان کاملا متوجه پیام شما شوند.

اصلاح و انتشار

هنگامی‌که شما برای مدت‌زمان طولانی به یک محتوا توجه می‌کنید، دچار خطای دید شده و ایرادات کار خود را نمی‌بینید. پس از اتمام کار، به متن خود رجوع کنید و با صدای بلند آن را بخوانید. این‌ می‌تواند به شما کمک کند تا جمله‌هایتان به‌صورت صحیح و بدون هرگونه اشتباه املایی باشد.