09120611795

استراتژی محتوا چه تفاوتی با بازاریابی محتوا دارد؟

درست است که بسیاری از مردم عبارات “بازاریابی محتوا” و “استراتژی محتوا” را به جای یکدیگر به کار می برند، اما بهتر است بدانید این دو عبارت هم معنی نیستند چرا که می توان برای هر نوع محتوایی، فارغ از جنبۀ بازاریابی آن، استراتژی تعریف نمود.

پس از الان مشخص کنیم که وقتی ما می‌گوئیم “استراتژی محتوا” منظورمان دقیقاً “استراتژی بازاریابی محتوا” است.

تفاوت بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا

 • استراتژی محتوا: راهکارهای داخلی و مدیریتی
 • بازاریابی محتوا: تقویم تولید محتوا، ایجاد، گزینش، تبلیغات، تکرار
 • استراتژی بازاریابی محتوا: چشم انداز، اهداف، شناسایی مخاطبان، سَبک و سیاق، ایده پردازی، راهکار و مدیریت خارجی

استراتژی محتوا به چشم انداز کلی اهمیت می دهد و به دنبال یافتن دلایلِ تولید، مدیریت (و در نهایت بایگانی کردن و بروزرسانی) محتوا می گردد. استراتژی محتوا همۀ مطالب و محتوایی که مشتریان با آنها برخورد دارند را زیر نظر می گیرد و گاهی بازاریابی محتوا را همپوشانی می کند، به همین دلیل شما با مواردی در این مقاله برخورد خواهید کرد که شبیه به استراتژی محتوا هستند، اما دقیقاً همان موارد نیستند (در بالا به این موضوع اشاره نکردیم؟).

بازاریابی محتوا بر روی تاکتیک ها و اجرای آن ها تمرکز دارد؛ تولید، گزینش و ویرایش محتوا با اهداف بازاریابی. این موارد می توانند شامل هر چیزی شوند، از پُست های وبلاگ تا صفحۀ تایید پرداخت. همۀ این کارها برای ایجاد اطمینان بین محصولات/خدمات یک شرکت و بازار (در راستای فروش بیشتر) صورت می گیرد. به طور خلاصه می توان گفت هدفِ بازاریابی محتوا، تولید نوعی محتواست که نه تنها مردم را به خرید ترغیب می کند، بلکه به آنها در روندِ خریدِ محصول کمک می کند.

برای مثال، ممکن است یک کارشناس استراتژی محتوا تشخیص دهد بین یک شرکت و مشتریانش اعتماد زیادی وجود ندارد. وظیفۀ او این است که راهکارهایی برای ایجاد اطمینان بین یک شرکت و مشتریانش ارائه دهد. حال، یک بازاریاب محتوا ممکن است برای به دست آوردن اعتماد مشتریان با موسس آن شرکت مصاحبه ای انجام دهد. می بینید که این روش ها چگونه یکدیگر را کامل می کنند؟

حالا که شما تفاوت بین این دو را می دانید، بیایید اقداماتی که باید در جهت ایجاد استراتژی محتوای سایت خود انجام دهید را بررسی کنیم.

چشم انداز: بدانید به کجا می روید

چشم انداز: بدانید به کجا می روید

هنگامی که سوالاتی مانند “ما چه کار می کنیم؟” یا “چرا دوباره داریم این کار را انجام می دهیم؟” برایتان پیش می آید، استراتژی بازاریابی محتوا می تواند راهنمای شما باشد. شما به استراتژی نیاز دارید که مختص بهشرکت، مخاطب و شرایط شما باشد تا بتواند چارچوبی برای پاسخ دادن به این سوالات ایجاد کند. اما در عین حال این استراتژی باید به گونه ای باشد تا نسبت به تغییر شرکت، مخاطبان و شرایط کاری شما انعطاف پذیر باشد.

بهتر است استراتژی شرکت خود را برای 3 تا 5 سال آینده برنامه ریزی کنید و سپس برای دست یابی به آن چشم انداز، محتوای خود را برنامه ریزی کنید. از خود بپرسید “چه نوع محتوایی می تواند طی 5 سال من را به اهدافم برساند؟”. این موضوع اساس استراتژی شما خواهد بود. با پرسش این سوال، شما در مسیر ایجاد و توسعۀ استراتژی محتوا قرار می گیرید.

مخاطبان خود را بشناسید

قدم بعدی در توسعۀ استراتژی محتوا این است که بفهمید با چه اشخاص و با چه سلیقه هایی در ارتباط هستید (یا می خواهید در ارتباط باشید). شما باید تمام اطلاعات مرتبط با مخاطبان خود را بدانید. اطلاعاتی مانند:

 • آمار مرتبط با جمعیت (سن، جنسیت، محل زندگی و …)
 • مخاطبانتان به غیر از سایت شما، از چه نوع وب سایت هایی دیدن می کنند؟
 • مخاطبانتان از چه ابزار هایی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند؟ (مثلاً مخاطبانتان بیشتر از توئیتر استفاده می کنند یا اینستاگرام؟)
 • مخاطبانتان تحت تاثیر حرف چه افرادی هستند؟ (اشخاص یا حتی برندهای مورد علاقۀ آنها چه کسانی هستند؟)
 • نیازهای ایشان نشان دهندۀ چه چیزی است؟

بررسی محتوا

یکی از مراحل مهم در ایجاد استراتژی بررسی محتواست؛ نگاهی عمیق به محتوایی که تولید کرده اید. به یاد داشته باشید که بررسی محتوا بعضی اوقات با استراتژی محتوا اشتباه گرفته می شود، اما بررسی محتوا در حقیقت یکی از چند مرحلۀ ایجاد یک استراتژی موثر است.

در این بخش از مقاله، نکات ابتدایی بررسی محتوا را توضیح خواهیم داد. این نکات ابتدایی مهم ترین قسمت ها در بررسی یک محتوا هستند و رعایت کردن آنها بسیار آسان است.

فهرست محتوای موجود

برای آغاز روند بررسی محتوا، در ابتدا فهرستی از محتوای موجود برای کسب و کار خود خود تهیه کنید. اگر کسب و کار کوچکی دارید می توانید به صورت دستی این کار را انجام دهید، اما اگر مطالبتان زیاد است می توانید از طبقه بندی موضوع های مختلف استفاده کنید.

سازماندهی و برچسب گذاری محتوا

محتوای موجود در فهرست خود را از طریق روش های زیر دسته بندی و توصیف کنید:

ویژگی ها

ارتباط

ماندگاری

طول محتوا

موضوع

بررسی ویژگی های محتوا

بررسی مرتبط بودن محتوا

بررسی ماندگاری محتوا

بررسی طول و اندازۀ محتوا

بررسی موضوع محتوا

محتوای شما به چه فرمی است و چگونه به مخاطبان نمایش داده می شود؟ آیا در بین شان محتوای ویدئویی وجود دارد؟ آیا از تصاویرِ گویا و چشم نواز استفاده می کنید؟ از اینفوگرافیک چطور؟ آیا این محتوا برای سئو بهینه سازی شده است؟ آیا مواردی مانند تگ عنوان، توضیحات متا، تیتربندی و … برای آن ها استفاده شده است؟

موضوع محتوای شما چگونه در راستای تجارت شما حرکت می کند؟ آیا محتوای شما دربارۀ محصولات تان است؟ یا دربارۀ یک موضوع حاشیه ای تجارت شماست؟ بهتر است معیار و ترازویی برای محتوای خود در نظر بگیرید تا بدانید محتوایتان در چه جایگاهی قرار دارد.

برخی از محتوایِ تولیدی شما برای همیشه ماندگار خواهند بود (به این معنی که تاریخ مصرف ندارند) و برخی دیگر نه. بهتر است بدانید که مطالب و محتوای شما در کدام یک از این دسته بندی ها قرار می گیرند.

طول و مقدار محتوای شما چقدر است و آیا طولانی بودن مطالب بر دیده شدن و به اشتراک گذاشتن شان تاثیر می گذارد؟ آیا مخاطبانتان ترجیح می دهند مطالبی طولانی و جامع مطالعه کنند یا به محتوای کوتاه و نکته محور علاقه دارند؟

محتوای شما در رابطه با چه موضوعی است؟ آیا دربارۀ محصولی که می فروشید صحبت می کند یا اینکه مطالبی آموزشی دارد؟ آیا موضوع آن دربارۀ بازاریابی محتوا، شبکه اجتماعی، بهینه سازی نرخ تبدیل کاربر به مشتری یا صفحات فرود است؟ سعی کنید فهرستی از موضوعات برای محتوا و مطالب خود تهیه کنید و هر کدام از آنها را در یک یا دو دسته بندی موضوعی قرار دهید. با این روش متوجه خواهید شد که مخاطبانتان بیشتر به چه نوع مطالبی علاقه دارند. به طور مثال ممکن است متوجه شوید مخاطبانتان مطالبی که با موضوع “روش های بازاریابی” است را بیشتر از هر موضوع دیگری می پسندند.

اضافه کردن معیارهای مهم در موفقیت

هنگامی که همۀ این موارد را بررسی کردید، می توانید معیارهای موفقیت را برای هر کدام از پُست ها اعمال کنید. این معیارها بر اساس اهدافِ استراتژی شما متغیر هستند، اما فهرست زیر می تواند شروع کار را برایتان راحت تر کند.

 1. ترافیک
 2. معیارهای شرکت
 3. به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعیتبدیل کاربر به مشتری