09120611795

ویدیو مارکتینگ چیست؟

ویدئو مارکتینگ چیست؟

یکی از جدیدترین روش های بازاریابی اینترنتی، ویدئو مارکتینگ است که در آن کلیپ های ویدئویی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد. بطوری که میزان تاثیر ویدئو مارکتینگ بر سئوی سایت چندین برابر محتواهای متنی و نوشتاری است. به کمک ویدئو مارکتینگ می توان محصولات و خدمات را به صورت تصویری به مشتریان معرفی کرد.

انواع ویدئو مارکتینگ

ویدئوها ممکن است فیلم یا سخنرانی باشند که می توان آنها را به چندین دسته تقسیم بندی کرد:

1-ویدئوهای آموزشی

زمانی که شرکت یک محصول جدید را وارد بازار می کند، استفاده و کار با محصول جدید برای مصرف کننده مشکل می شود. بنابراین شرکت تصمیم می گیرد با تهیه یه ویدئوی آموزشی کوتاه، نحوه کار با محصول را برای مشتریان خود شرح دهد. در ویدئوهای آموزشی یک نفر محصول جدید را مرحله به مرحله استفاده و نحوه کار با آن را آموزش می دهد.

2-ویدئوهای تبلیغاتی

در صورتی که مدیران شرکت قصد معرفی محصولات فعلی و گذشته شرکت را داشته باشند و یا بخواهند در رابطه با خدمات شرکت خود با مشتریان و مصرف کنندگان صحبت کنند، ویدئوهای تبلیغاتی تهیه می کنند. در این نوع ویدئوها، جملاتی که استفاده می شود، به صورت توصیفی هستند.

3-ویدئوهای علمی

در ویدئوهای علمی هدف اصلی شرح یک مقاله یا مطلب به صورت گفتاری است. به طوری که تحقیق و پژوهش در رابطه با یک محصول در قالب یک فیلم کوتاه تهیه و در اختیار کاربران قرار می گیرد.

4-ویدئوهای سخنرانی

زمانی که مدیران شرکت قصد ارتباط با مشتریان خود را داشته باشند، سعی می کنند صحبت های خود را به صورت یک فیلم ویدئویی تهیه و در وب سایت بارگذاری کنند. ویدئوهای سخنرانی می تواند جنبه تبلیغاتی، علمی و یا معرفی محصولات را داشته باشند.

نکاتی ضروری برای تولید فیلم آموزشی

۱- برنامه ریزی صحیح

چنانچه برای تولید فیلم آموزشی خود مصمم هستید، پیش از شروع کار سرفصل های زیر را مورد نظر دقیق خود قرار دهید   :

 • اهداف یادگیری دوره
 • مخاطبان دوره
 • مدرسان دوره
 • طرح درس
 • زمان پیشنهادی کل ویدئو
 • تاریخ شروع و پایان ضبط
 • تاریخ اجرای تمرین
 • انتخاب استودیوی استاندارد ضبط فیلم آموزشی
 • تخصص ها ، امکانات و عوامل مورد نیاز برای انجام پروژه ( از مرحله تولید تا ارائه فایل به مخاطب )
 • بودجه لازم برای مراحل کار
تولید فیلم آموزشی در رسانیک

۲- درک درست از مبانی تولید فیلم آموزشی

تولید فیلم آموزشی شاید در ابتدا فرآیند ترسناکی به نظر برسد ، اما آیا واقعا اینگونه است ؟ بزرگترین ترس تولیدکنندگان محتوای ویدئویی این است که شاید پس از تمام تلاش ها برای تولید یک محتوای باکیفیت و بی نقص ، مخاطب از آن استقبال نکند و همه تلاش ها و پیگیری ها بی ثمر بماند . میتوان این ترس را با شناخت عوامل تاثیرگذار در مخاطب و کیفیت محصول به یک اهرم برای موفقیت تبدیل کرد .

متاسفانه در بیشتر ویدئو های آموزشی ، تدریس هنوز بر اساس مدل یادگیری سنتی و البته افزودن چند دستورالعمل ویدئویی انجام می شود :

معرفی مدرس ، معرفی عنوان آموزشی ، آموزش راهکارها و در نهایت جمع بندی و خلاصه محتوا .
اما آیا مخاطب هنوز در آن سوی دوربین ، بیننده شماست ؟؟

 • یکی از بزرگترین و متداول ترین اشتباهات در تولید ویدئوی آموزشی ، مدت زمان جلسات آموزشی ست .

خود شما حاضرید ۹۰ دقیقه بدون وقفه به تماشای فقط یک جلسه از یک آموزش بپردازید ؟

یک فیلم آموزشی بسته به نوع و محتوای آموزش باید بین ۲ تا ۳۰ دقیقه باشد . البته کوتاه کردن بخش ها صرفا به معنی قطع کردن مطلب بعد از x دقیقه و یا حذف و کم گویی در مطالب نیست . بلکه لازمه آن درک تفاوت در ارائه مطلب به روش سنتی و مجازی است . مخاطب شما در معرض عوامل پرت کننده حواس و تمرکز بیشماری قرار دارد و این یعنی شما هستید که با کم کردن طول محتوا و افزایش کیفیت آن ، او را تا انتهای محتوای آموزشی با خود همراه می کنید .

 • اشتباه دیگری که اغلب در آموزش ویدئویی اتفاق می افتد ، این است که طراحان آموزش ویدئویی صرفا به ضبط صفحه نمایش اکتفا می کنند . ( مانند دسکتاپ رکورد ها )

تحقیقات و تجربیات نشان می دهد این اتفاق باعث قطع ارتباط بین مدرس و دانشجو می شود و از نظر مخاطب خسته کننده خواهید شد . در بیشتر موارد زمانی که از این روش استفاده می شود ، حتی موس شما بعنوان مدرس ثابت بوده و یا به حرکات اضافی می پردازد و شما پس از  اشاره به یک المان در صفحه نمایش ناگزیر به بیان توضیحات در آن رابطه می باشید .

فراموش نکنید آنچه به ما ثابت شده است ، اثر گذاری تولیدات ویدئویی است و نه صوتی !

یکی از تفاوت های مهم این دو روش تدریس ، ایجاد ارتباط و جذب مخاطب از طریق زبان بدن و بخصوص ارتباط چشمی است.

ساخت و تولید فیلم آموزشی در رسانیک

۳- تمرین و پیش تولید

ساده ترین راه برای ناکامی یک آموزش ویدئویی نداشتن تمرکز کافی در روز تولید است ، حتی اگر حرفه ای ترین تجهیزات و عوامل برای ضبط شما مهیا شده باشد . شک نکنید مخاطب متوجه عدم تمرکز ، عدم مهارت یا استرس شما در روز ضبط می شود و فقط ۳ راه حل برای از بین بردن این موارد وجود دارد :

             تمرین                                              تمرین                                                   تمرین

با امکاناتی که در اختیار دارید و به دور از فضای رسمی استودیو پیش تولید داشته باشید .

یک موبایل و یک تلویزیون خانگی برای شروع کافیست . از یک شیشه و یک ماژیک وایت برد هم می توانید کمک بگیرید . پیش تولیدات خود را به تعدادی از مخاطبان و اطرافیانتان نشان دهید و نظر آنها را در تمرین بعدی اعمال کنید .